989 views 0 comments

iPhone 5C

by on 15/09/2013
 

Son yıllarda yeni bir Apple ürünü çıkmadan günler önce nasıl bir ürün çıkacağına dair çıkan dedikodular hep gerçeğe dönüştü. iPhone 5C’de bunun son örneği. Apple’ın ucuz bir iPhone modeli çıkaracağına dair dedikodular aylar öncesinden başlamıştı. Hatta bununla alakalı birçok görsel ve video da yayınlanmıştı. Eskiden bu dedikodular çıkacak Apple ürünü ile alakalı genel bir bilgi verirdi, fakat şimdi bu dedikodular sayesinde Apple’ın çıkaracağı ürünün aynısını aylar öncesinden görebiliyoruz. Bu durum iyi midir bilinmez fakat benim çok hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Lafı daha çok uzatmadan iPhone 5C nedir, ne değildir kısaca bir bakalım. Fakat şimdiden belirteyim, son incelemelerimde olduğu gibi bu incelemede de rakamlara, teknik özelliklere çok fazla yer vermeyeceğim. Çünkü tüm bunlar Apple’ın sitesinde detaylı bir şekilde yer alıyor ve buna kısa bir göz gezdirmek yeterli olacaktır. Bu incelemede daha çok kendi fikirlerime yer vereceğim.

Öncelikle iPhone 5C’deki “C” harfinin color(renk)’dan geldiğini ve 5C modelinin toplamda 5 farklı renk seçeneğine sahip olduğunu belirtelim. Zaten teknik bakımdan iPhone 5 ile nerdeyse aynı olan iPhone 5C’nin en büyük farklı; sahip olduğu renk seçenekleri ve cihazın sert bir plastik olan polikarbondan yapılmış olması.

Teknik özellikler bakımından iPhone 5 ile nerdeyse aynı olduğunu belirtmiştim. Küçük bir karşılaştırma yaparsak; her iki cihazda A6 işlemciye, 1 GB Ram’e 8 MP kameraya ve 1080p video kayıt yapabilme özelliğine sahip. Aslında Apple iPhone 5C’yi piyasaya sürerek daha ucuz bir cihazla yeni bir pazara atılmanın da yanında, iPhone 5’in satış rakamlarından da pay alıyor. Zaten ucuz denmesine rağmen çokta ucuz olmaması, Apple’ın iPhone 5C’yi piyasaya sürmesiyle birlikte iPhone 5 üretimini durdurması, bana göre yeni bir pazara atılmak yerine iPhone 5’e biraz renk katıp, yeni bir modelin çıkmasıyla ucuzlayacak olan iPhone 5 yerine insanların iPhone 5C almasını sağlamak amacıyla atılan bir adım. Kısacası iPhone 5C, yeni bir cihazdan ziyade, iPhone 5’in renklenmiş ve plastiğe bürünmüş hali. 

iPhone 5C ile birlikte Apple, bu cihaz için bir de yeni bir kılıfın tanıtımını gerçekleştirdi. Arkası yuvarlak deliklere sahip olan bu kılıf, bana gore tam bir rezalet. Tamam Apple iOS 7 ile birlikte hazırladığı tanıtım videolarında, arka plan resimlerinde yuvarlakları baya bir ön plana çıkardı ama böyle bir kılıf tasarımına bence gerek yoktu. Apple değilde başka bir firma tarafından tasarlanmış olsa ve oldukça ucuz bir fiyata satılıyor olsa, bu kılıflardan çoğu kişinin uzak duracağını düşünüyorum. 🙂 Fakat Apple tarafından tasarlandığı için yine birçok kişi tarafından satın alınacaktır.

 

 

Uzun lafın kısası, fiyata düşecek diye iPhone 5 almak isteyenler için renkli seçeneğe sahip olan iPhone 5C daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bunun dışında eğer bir telefona yatırım yapılacaksa, her zaman için son modelin satın alınmasından yanayım. Bu nedenle eger iPhone alacaksanız ve maddi durumunz el veriyorsa iPhone 5C almak bana göre mantıksız. Sonuçta ne kadar renkli olursa olsun,içinde tamamen bir yıl önceki teknolojiyi barındırıyor.