962 views 0 comments

iPhone 5S

by on 16/09/2013
 

Bir önceki yazımızda iPhone 5C’yi tanıtmıştım Bu yazımızda ise yine teknik özelliklere çok fazla girmeden iPhone 5S’i inceleyeceğim.

iPhone 5S beklendiği gibi tasarım olarak iPhone 5’den pek farklı değil. Sadece renk seçenekleri değişmiş, Home tuşu TouchID’nin gelmesiyle birlikte biraz daha farklı bir görünüme kavuşmuş ve kameranın iyileştirilmesiyle birlikte flaş ışığı biraz farklılaşmış.

Renk demişken, iPhone 5S bir önceki modeldeki gibi siyah ve beyaz olarak iki renk seçeneğine sahip değil. Apple siyah modelin kenarlarında yaşanan çizilme sorunlarını minimize etmek adına siyah modeli biraz yumuşatarak uzay grisi olarak piyasaya sürmüş. Bunun dışında iPhone 5S gümüş ve altın renk seçeneklerine de sahip. Altın renk seçeneğinin yeni olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. 🙂

iPhone 5S’i donanımsal olarak incelediğimizde A7 64 bit işlemci, M7, touchID, 8 MP kamera ile karşılaşıyoruz. Bu kavramlari biraz açalım isterseniz.

A7 işlemcinin en büyük özelliği 64 bit olması. Bu özelliğiyle iPhone 5S, 64 bit işlemciye sahip olan ilk ve tek akıllı telefon olma özelliğine sahip. Bu işlemci sayesinde iPhone 5S, iPhone 5’e göre iki kat daha fazla performans sağlıyor. (GPU gücü ve grafik). iPhone 5S’in ilk yüklemeyle sahip olduğu tüm uygulamalar 64 bit’e göre hazırlanmış. Bu da daha fazla performans anlamına geliyor. Ayrıca iPhone 5S 32 bit’e göre tasarlanan uygulamaları da çalıştirabiliyor. Fakat 64 bit’in verdiği imkanlar sayesinde uygulama geliştiricileri çok daha kaliteli uygulamalar tasarlama şansına sahip oldular.

 

M7 ise iPhone’lar için yeni bir kavram. iPhone 5S, A7 işlemcisinin yanında bir de M7 adında farklı bir işlemciyi daha bünyesinde barındırıyor. Bu yeni işlemcinin gorevi ise cihazdaki tüm hareketleri algılamak ve anlık olarak bunları kaydetmek. Yani iPhone ile gelen pusula, ivme ölçer ve buna benzer tüm uygulamaların kontrolü artk M7’de. Bu durum sayesinde A7 işlemcimiz daha az meşgul olacağı için şarj konusunda da azda olsa bir gelişme olacağı söyleniyor.

TouchID ise yine eski nesil iPhone’larda bulunmayan yeni bir teknoloji, nam-ı diğer parmak izi sensörü. iPhone lansmanına günler kala bununla alakalı bilgilerde basına sızmıştı ve iPhone 5S’in TouchID teknolojisine sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyordu, nihayetinde ise beklenen oldu. Yazının başında iPhone 5S’in tasarımından bahsederken Home tuşunun değişikliğe uğradığını söylemiştim. İşte bu değişikliğin sebebi, Home tuşunun yapısının tamamen değişerek içinde TouchID barındırıyor olması. TouchID sayesinde Home tuşuna elimizi koyduğumuzda parmak izi sensörleri devreye giriyor ve herhangi bir parola yazmamız gerekmeden cihazımıza giriş yapabiliyoruz. Bu özellik App Store alışverişlerinde şifre sorduğunda da kullanılabilir durumda. Fakat Apple şu an izin vermediği için bu özellik uygulamalarda kullanılamayacak.

 

iPhone 5S beklenildiği gibi 12 MP değil, iPhone 5’de olduğu gibi 8 MP kameraya sahip. Her ne kadar sayısal değerleri aynı olsa da, iPhone 5S çok daha iyi bir kamera deneyimi sunuyor. iPhone 5S, sensör alanı ve pikselleri geliştirilmiş, daha kaliteli bir flash’a sahip olan ve bu sayede geceleri çok daha kaliteli fotoğraflar çekebilen bir kameraya sahip.Ayrıca iPhone 5S’in kamerası ile saniyede 10 kare çekebiliyor, yavaş çekim videolar kaydedebiliyor ve hareket eden nesneleri çekerken ya da elimizin titremesiyle oluşan bulanık fotoğrafların önüne geçebiliyoruz.

 

Kısa kısa, teknik bilgilere çok fazla girmeden iPhone 5S’i sizlere anlatmaya çalıştım, son olarak kısa bir özet yaparak yazıyı sonlandırayım. iPhone 5S, iPhone 5’e nazaran iki kat daha iyi bir performans sunuyor. 64 bit işlemcisi sayesinde yeni tasarlanacak uygulamalardaki kalitenin aşırı şekilde artmasının da önü açık. Bunun dışında çok daha iyi bir kamera teknolojisine sahip. TouchID sayesinde ise parmak izimizde cihazımıza giriş yapabiliyor ve App Store’da şifre girmeden yine parmak izimizda alışveriş yapabiliyoruz. Genel olarak baktığımızda 64 bit’e geçilmesi ve TouchID’nin eklenmesi iPhone 5S’in en büyük artıları. Artık üç renge sahip olması da kullanıcıyı cezbedecek bir diğer yanı. Tüm bunlar birleşince de bana göre ortaya oldukça iyi bir iPhone çıkıyor.

 

iPhone 5 Türkiye’ye resmi olarak Aralık ayında gelmişti. İstanbul’da açılacak olan Apple Store bu durumu etkilemez ve operatörler bir sürpriz yapmaz ise iPhone 5S’in de Aralık gibi Türkiye’de olacağını söyleyebilirim. Fiyat olarak ise 2150 TL civarında olacaktır. Tabii kendi imkanlarıyla yurtdışından cihaz getirip, bunları da 3000-3500 TL’ye satmaya çalışan, bana göre dolandırıcı firmaları hesaba katmıyorum.