2766 views 2 comments

Echograph ile Hareketli Fotoğraflar Oluşturun

by on 05/10/2013
 

Bugün karşılaştığım bir yazıda cinemagraph adı verilen bir teknik ile görselde çekilen sahnenin sadece belli bir kısmını canlı tutarak, diğer kısımların hareketsiz kalmasını saglayarak oluşturulan gif’lere rastladım. Bu teknik ile oluşturulan gif’ler oldukça güzel görünmesine karşın, internette kısa bir araştırma yaptığımda bi tarz gif’ler oluşturabilmek için hazırlanan ortalama 10 dakikalık eğitim videolarına rastladım. Bu videolarda ardarda birkaç fotograf çekip, bunları üstüste bindirip, birkaç program kullanarak sonuca gitmeye çalışıyorlardı. Durumun bu kadar vahim olduğunu görüncede uzun zamandır severek kullandığım, bu tarz videoları sadece tek bir iOS uygulamasıyla birkaç dakika içinde oluşturmanızı sağlayan Echograph uygulamasını sizlere tanıtmak istedim.

 

Tam olarak nasıl bir şeyden bahsettiğimi Echograph ile hazırlanan yukarıdaki iki hareketli resimde görebilirsiniz. Bu tarz hareketli resimleri oluşturmak Echograph ile sadece birkaç dakikanızı alıyor.

Öncelikle üzerinde çalışacağımız yer için kısa bir video çekiyorsunuz. Sonrasında bu videoya kare kare ulaşma imkanina sahip oluyoruz ve kullanmak istediğimiz yeri uygulama 5 saniyelik hareketli resimlere izin verdiği için kesiyoruz. Son olarakta hareketli kalmasıni istedigimiz yeri boyuyoruz ve yapmamız gerekenler de bu noktada son bulmuş oluyor. Uygulama sayesinde sadece birkaç adımda kaydettiğimiz videoyu 5 saniyelik istedigimiz noktaların hareketli, istemediğimiz noktaların ise hareketsiz kalmasını sağlayarak oldukça profesyonel görünen kısa gif’ler oluşturmuş oluyoruz.

 

 

Yukarıdaki diger iki örnekte Echograph uygulaması kullanilarak hazırlanmış. App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulamayı kesinlikle denemenizi öneririm. 🙂

The app was not found in the store. 🙁 #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google

  • Osman

    listelist.com sanırım

  • Samet ÇALIŞKAN

    tek kelimeyle muhteşem! Hemen denemek istiyorum! Teşekkürler Samet 😉