2997 views 0 comments

Angry Birds:Star Wars Telepods Nedir?

by on 14/12/2013
 

Bildiğiniz gibi Rovio, Angry Birds: Star Wars serisiyle birlikte birde Telepod adı verilen, oyun karakterlerinin ufak figürlerini bir mekanizmanın üzerine koyarak o karakterleri oyun içine dahil etmemizi sağlayan şeyi Hasbro işbirliği ile piyasaya sürdü. Ben de bugün nedir bi telepod diyerek bir tane edindim ve bununla alakalı fikirlerimi de sizinle paylaşmak istedim.

 

Bu kısa incelemeye Telepod’un oldukça güzel bir pazarlama aracı olduğunu söyleyerek başlayacağım. Fakat yazının sonunda bunun oldukça gereksiz olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. 🙂 

 

Telepod yazının başında da belirttiğim gibi küçük Angry Birds karakterlerini, figürler ve Telepod adı verilen bir mekanizma kullanarak oyunun içine dahil ediyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Rovio, oluşturduğu bu küçük Angry Birds figürlerinin altına oldukça küçük bir QR kodu yerleştirmiş. O kadar küçük ki kodun gözle görülmesi bir hayli zor. İşte tam bu noktada Telepod devreye giriyor ve bu küçük QR kodlarının iPad yada iPhone kameralarını tarafından tanınmasını sağlıyor. Oldukça güzel bir pazarlama aracı dedim çünkü Telepod adı verilen bu mekanizma sadece bir büyüteçten oluşuyor. Altında küçük QR kodu bulunan figürümüzü Telepod’a koyuyoruz ve Telepod’da bulunan büyüteç bu QR kodunu kameraların okumasını sağlıyor. Oldukça basit olmasına rağmen, gerçekten iyi düşünülmüş bir pazarlama aracı.

 

Gelelim bu şeyin ne kadar gerekli olduğuna. Bana göre oldukça gereksiz ve bu yazıyı yazmamda ki asıl amaçta siz siz olun, benim gibi meraktan gidip bir Telepod almayın. Kalitesiz bir plastikten yapılmış oldukça küçük bir Angry Birds figürü ile süslenmiş bir büyüteçe 15-20 TL vermeyin, kısacası ben ettim siz etmeyin. 🙂 Zaten oyunda öyle büyük bir avantajda sağlamıyor. Hoş, çok bir fayda sağlamasına da gerek yok zaten. Eğlencesine oynadığımız bir oyunda 3 yıldız elde etmek için böyle bir ücret ödemeye zaten gerek yok.

Telepods için hazırlanan tanıtım videosu: