1797 views 1 comment

Retina Ekranlı iPad Mini – iPad Air

by on 14/12/2013
 

 

Sadece arşivde bulunması adına(Çünkü güncelliği olmayan ve bir hayli geç kalmış bir yazı), Retina ekranlı ikinci nesil iPad Mini’yi ve iPad Air’ı kısaca inceleyelim.

iPad Air

“Hafifliğin gücü” sologanıyla yola çıkan iPad Air, oldukça ince ve sloganda da belirtildiği gibi sahip oldiğu boyutlara göre oldukça hafif. Bir önceki nesil 613 gr. olmasına rağmen, iPad Air 478 gr. Tasarım açısından ise kenarlardaki yumuşamalar ve yan taraftaki incelmelerle iPad mini’ye oldukça yaklaşmış. Ipad Air Gümüş ve Uzay Grisi olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip.

 

Donanım olarak incelediğimizde ise iPhone 5S ile gelen 64 bit, A7 ve M7 işlemcilerinin iPad Air’a da geldiğini görüyoruz. Bu donanımsal yenilikler ile iPad Air bir önceki nesile göre 2 kata kadar CPU ve grafik performansı sağlıyor. Aynı zamanda Wi-Fi’de yapılan geliştirme ile iPad Air’da iki kata kadar daha hızlı Wi-Fi’a sahibiz.

Performansı iki kata kadar artan, buna rağmen pil ömrü sabit kalarak hem genişliği, hem kalınlığı azalan iPad Air bir önceki nesile göre oldukça güçlü. iPad 3’ten yaklaşık 4 ay sonra The New iPad’ı çıkararak herkesi şaşkına çeviren Apple, bu kez bu hatayı yapmadı ve tek seferde oldukça kaliteli bir cihazı piyasaya sürdü. Apple Online Store’un Türkiye’de açılmış ve güzel ödeme seçenekleri sunuyor olması,eski nesil iPad almayı düşünenlerin fikrini değiştirerek onları birer iPad Air sahibi yapabilir.

Retina Ekranlı iPad Mini

İlk nesil iPad mini çıktığında oldukça eleştirilmişti. Çünkü gerçekten kötüydü. Retina ekran teknolojisi olmasına rağmen iPad mini’de yoktu ve performans bakımından da oldukça gerideydi. 2 yıl önce çıkan iPad 2 ile aynı donanıma sahipti ve belki de tek yeniliği lightning kabloya sahip olmasıydı. Fakat Retina ekranlı iPad mini’yi incelediğimizde bu sefer beklentileri karşıladığını söyleyebiliriz. Çünkü boyut olayını bir kenara bırakırsak, iPad Air ile aynı donanıma sahip ve ekranının daha küçük olması nedeniyle grafik performansı olarak daha güçlü bir iPad mini ile karşılaşıyoruz.

 

 

iPad Air’da olduğu gibi Retina ekranlı iPad mini’de 64 bit, A7 ve M7 işlemcilere sahip. Yine ipad Air’da olduğu gibi Retina ekranlı iPad mini’de 2048 x 1536 çözünürlüğe sahip. Fakat ekran boyutları daha küçük olduğu için(7.9 inch), Retine ekranlı iPad mini’de inch başına düşen pixel sayısı 264 değil, 324. Bu da iPad Air’a gore daha kaliteli bir görüntü sağlıyor.

 

Retina Ekranlı iPad mini mi, Yoksa iPad Air mi?

 

 

Söylediğim gibi iPad Air ve retine Ekranlı iPad mini donanım olarak baktığımızda aynı. Aralarındaki tek fark birinin 9.7, diğerinin ise 7.9 inch ve buna bağlı olarak ağırlıklarının farklı olması. Bunun dışında işlemci, kamera, video çekimi, grafik performansı vs hepsi aynı. Bu nedenle seçim yaparken odaklanmanız gereken tek şey ekran boyutları. 

Benim şahsi fikrim Retina Ekranlı iPad mini satın almanın çok daha mantıklı olacağıdır. Çünkü iPad mini’nin taşıması çok daha kolay. Ayrıca öyle çokta küçük bir ekranı yok. iPad Air ile yapabildiğiniz herşeyi onunla da yapabilirsiniz, hem de çok daha rahat bir şekilde. Buna ek olarak, aralarında bir de fiyat farkının olması. En düşük modeli baz aldığımız zaman aralarında yaklaşık 250TL’lik bir fark var. iPad mini’nin büyüklüğü benim için yeterli diyen birisi için aslında iyi bir tasarruf 🙂

 • Anonim

  aralarındaki tek fark boyutları değil
  -ekran kalitesinde fark var ipad air’deki renk paleti daha geniş.
  -işlemci hızı 100 mhz air’de daha hızlı.

  yapılan testlere göre de 1 saate kadar daha fazla kullanım süresi sunabiliyor air.

  bence ya 16 gb ipad air alın ya da 32 gb retinalı mini alın