1047 views 0 comments

Zombiewood

by on 18/12/2013
 

Los Angeles zombiler tarafından istila edilmiş, sokaklar karmaşa içinde ve insanlar korkuyla şehri terketmeye çalışıyorlar. Aslında normal bir insanın böyle bir durum ile karşılaştığında sergilemesi gereken davranış budur; korku içinde şehri terketmek. Fakat dünyamız sadece normal insanlardan oluşmuyor.Bu karmaşa içinde Los Angeles’ta yönetmenlik yapan Marty adındaki  sıyırmış karakterimiz bu durumu bir fırsata dönüştürmek istiyor ve başlıyor yeni filmleri için senaryo yazmaya. Senaryolar yazılıyor ve sıra filmi çekmeye geliyor. Los Angeles zombi istilasında iken gerçek zombilerle savaşacak, savaştıkça kahramanlaşacak bir başrol oyuncusu lazım. Aslında bu karmaşa içinde Marty’nin filmlerinde oynayacak başrol oyuncusu bulmak çok zor, fakat neyse ki en az Marty kadar sıyırmış olan biz varız. Hiç tereddüt etmeden başrol teklifini kabul ediyoruz ve başlıyoruz gerçek zombiler ile savaşmaya.

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi Zombiewood çılgın yönetmen Marty’nin yazmış olduğu senaryolara göre gerçek zombiler ile savaştığımız, dual stick shooter diye tabir edebileceğimiz bir oyun. Oyunda toplam 11 film bulunuyor ve her filmde oynamamız gereken 6 farklı sahne bulunuyor. Her sahnede yaptığımız asıl şey zombilerle savaşmak, fakat bu savaşlar bazen Tower-Defence, bazen de bir yarış havasında geçiyor. Bu sahneleri başarı ile bitirmemiz için de 6 farklı başarı türü bulunuyor ve bunlar sahneden sahneye değişiyor. 200 zombi öldürmek, saklı ödülü bulmak yada sahneyi 1:30 dakika içerisinde bitirmek elde edebileceğimiz başarılardan bazıları. Topladığımız bu başarılara göre sahneden elde ettiğimiz tecrübe puanı ve aldığımız para da artıyor. Nefes almanın yeteceği bir şehirde sırf ünlü olmak uğruna Marty’ye uyduk zombi öldürüyoruz, karşılığında da hatrı sayılır bir para almamız lazım, alıyoruzda. Peki bu paralar ile ne yapıyoruz?

Oyunda geniş kapsamlı bir mağaza bulunuyor. Bu mağazada birbirinden ilginç silahlar, zırhlar ve sağlık paketleri bulunuyor. İlginç dedim çünkü hızımızı artıran spor ayakkabılardan elektro gitara, beyzbol sopasından elektrikli testereye kadar zombileri öldürmenize yarayan, yaramayan birçok şeyi bu mağazada bulmamız mümkün. Rol aldığımız sahneler karşılığında kazandığımız paralar ile alışveriş yapmamızın dışında, gerçek paralarla da bu mağazadan alışveriş yapabiliyoruz. Sadece gerçek paralar ile alabileceğiniz, hayatınızda hiç görmediğiniz çok acayip tasarımlara sahip silahların mağazada bulunduğunu da ekleyelim.

 

Her sahne dahilinde 6 farklı başarının bulunduğunu söylemiştim. Bu başarıların bize para ve tecrübe kazandırmasının yanı sıra bir diğer önemli özelliği daha var. Yeni bir sahnede rol alabilmemiz için belirli sayıda başarıya sahip olmamız gerekiyor. Çılgın yönetmen Marty, filmleri için bizden başkasını bulabilecekmiş gibi her yeni sahne için bizim sahip olduğumuz başarı sayısına bakıyor. Eğer yeterli sayıda başarımız yoksa o sahnede oynayamıyoruz. Bu noktada eski sahneleri tekrar oynamamız ve yeni başarılar elde etmemiz gerekiyor. Anlayacağınız Marty bu yokluk zamanlarında bile bir şeyler istemekten hiç çekinmiyor.

Oyunun en güzel kısmını ise buraya kadar sabırla okuyanlar haberdar olsun diye sona sakladım. Hep bu Marty yüzünden, aslında bu kadar acımasız değilim. Neyse, gelelim oyunun en güzel kısmına. Şu ana kadar oyunun normal modundan bahsettim. Zombiewood bu moda ek olarak bir de Arena modu sunuyor. Bu modda oynayabilmek için Facebook yada Gameloft Live hesabımız ile oyuna giriş yapıyoruz ve arkadaşlarımız ile yarışabiliyoruz. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu yarışlar kim daha fazla zombi öldürecek temalı oluyor. Fakat işin güzel yanı arkadaşımız ile iddaaya girebiliyoruz ve bu iddaaya belli bir para yatırabiliyoruz. Sürenin sonunda kim daha fazla zombi öldürmüş ise ortada biriken paranın da sahibi oluyor.

Cadılar bayramı nedeniyle zombi temalı oyunların iyice çoğaldığı bu dönemde Zombiewood rakiplerinden baya bir önde. Gerek oyunun konusu, gerek grafikleri ve oynanışın kolay oluşu zombi oyunu oynamak isteyenlerin ilk tercihi olmalı. Oyunun ücretsiz olarak App Store’dan indirilebileceğini, iPad ve iPhone ile uyumlu olduğunu da belirtelim. 

 

The app was not found in the store. 🙁 #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google