865 views 0 comments

Shoot the Zombirds: Balkabaklarının Size İhtiyacı Var!

by on 19/12/2013
 

Oynadığım oyunlarda ok kullanmak gibi bir seçenek varsa benim tercihim hep bu yönde olmuştur ve evet, Team Fortress 2’de elinden oku bırakmayan o yeteneksiz benim! Fakat konu mobil platform olunca ok kullanabileceğimiz, oynanış bakımından iyi bir deneyim sunan kaliteli bir oyun bulmak oldukça güç. Durum böyle olunca ok kullanmanın oyundaki ana temayı oluşturduğu, oldukça eğlenceli ve bağımlılık yaratan Shoot The Zombirds ile karşılaşınca sizlerle de paylaşmak istedim. Baştan belirteyim, Shoot The Zombirds bir RPG değil. Konsept olarak düşündüğümüzde 2012 Apple Dizayn Ödülü’nün de sahibi olan Jetpack Joyrider’a oldukça benziyor.

Oyunda balkabaklarımızı çalmaya çalışan zombiye dönüşmüş kuşları oklarımız ile teker teker avlıyoruz. Aslında oyunda yapabildiğimiz tek şey bu fakat emin olun oyun bir süre sonra bağımlılık yaratıyor. Aslında bu yönden biraz da Temple Run’a benziyor diyebilirim. Çünkü oyun boyunca avlayabildiğimiz kadar kuş avlıyoruz ve eğer bunda başarılıysak bu durum sonsuza kadar gidebiliyor. Oyunda korumamız gereken belirli sayıda balkabağı bulunuyor. Aynı zamanda kullanabileceğimiz ok sayısı da sınırlı. Her başarılı atışımızda yeni bir ok kazanıyoruz fakat sahip olduğumuz okların üst sınırı hep sabit kalıyor. Korumamız gereken balkabaklarının tümü kuşlar tarafından kaçırılıncaya yada sahip olduğumuz tüm oklar bitinceye kadar mecaraya devam ediyoruz. Bölüm başında bize verilen görevleri tamamlayarak daha fazla puan ve altın almamız mümkün. Bu görevler tek bir ok ile 2 kuş vurmak yada her ok ile bir kuşu vurmak olabiliyor.

Oyun boyunca elde ettiğimiz puanlar Game Center’da saklanıyor. Bu sayede arkadaşlarımız ile yarışmamız mümkün oluyor. Elde ettiğimiz skorları Facebook üzerinden arkadaşlarımız ile paylaşma imkanına da sahibiz. Ayrıca oyun boyunca kazandığımız altınlar ile mağazadan alışveriş yapabiliyoruz. Yapacağımız bu alışverişler ile korumamız gereken balkabağı sayısını yada kullanabileceğimiz ok sayısını artırabiliyoruz. Bu sayede maceramız daha uzun sürebiliyor, daha fazla puan ve altın kazanabiliyoruz. Bunun dışında mağazadan tek kullanımlık zamanı yavaşlatan, kuşları ok yağmuruna tutan power-up’lar alabildiğimiz gibi karakterimizin dış görünüşünü de değiştirebiliyoruz.

Aslında Temple Run gibi sürekli olarak aynı şeyi yaptığımız, sonsuza kadar sürme ihtimali olan oyunları pek sevmiyorum. Fakat Shoot The Zombirds’ün beni oldukça eğlendirdiğini söyleyebilirim. Hatta biraz da ileriye giderek, Shoot The Zombirds’ü uzun zamandır bağımlılık derecesinde oynadığımı itiraf etmeliyim. Shoot The Zombirds’ü benim gibi sizlerin de beğeneceğini umuyorum. 🙂 

 

Shoot The Zombirds
Price: 0,49 €+