885 views 0 comments

LostWinds2: Winter of the Melodias

by on 20/12/2013
 

Frontier Developments firması tarafından ilk olarak Wii platformu için çıkarılan LostWinds, beğeniyle karşılaşınca iOS’ta da yerini almıştı. Serinin ikinci oyunun olan LostWinds 2: Winter of The Melodias’ta bir önceki oyunda olduğu gibi ilk olarak Wii için çıktıktan sonra App Store’da da yerini alarak iOS kullanıcılarının beğenisine sunulmuş, ben de o zamanlar bir inceleme yazısına başlamış fakat bitirmemiştim. Kısmet bugüneymiş.

 

İlk oyun ile karşılaştırdığımızda hikaye ve yeni bulmacalar dışında göze çarpan önemli bir değişiklik yok. Hikayenin ana karakteri olan Toku tembelliğinden bir ağacın tepesinde saatlerce uyuyakalmış ve uyandığında da sıkı bir azar işitiyor ak sakallı dededen. Derken bir gezgin koşarak geliyor ve Toku’nun annesinin zor durumda olduğu haberini veriyor. Toku telaş ve merak içinde ne yapacağını şaşırıyor. Bir an önce annesini bulması lazım ama o daha küçücük bir çocuk! Fakat neyse ki bizim gibi arkadaşları var. Oyunda Toku’nun arkadaşı olan Enril adında rüzgarı kontrol edebilen kudretli bir Tanrı’yı canlandırıyoruz ve Toku’nun annesini bulmasına yardım ediyoruz. Bizimle beraber hikayenin başlarında Toku’ya yardım eden bir arkadaşı daha var ve kendisi yaşayan bir dağ! İnsanın böyle arkadaşları oldukça sırtı yere gelmez doğrusu.

 

Toku’nun bu zorlu yolculuğunda karşısına çıkan düşmanları alt etmesine ve zorlu bulmacaları çözmesine yardım ediyoruz. Tabi bunu rüzgarın gücünü kullanarak yapıyoruz. Çok güçlü rüzgarlar oluşturarak kaya parçalarını hareket ettirebiliyor, karşımıza çıkan düşmanları dondurabiliyor, kartopu oluşturabiliyor, bir yerde yanan ateşi başka bir yere taşıyabiliyor yada önümüze çıkan engelleri yakın bir noktada bulunan ateşi kullanarak eritebiliyoruz. Aslında rüzgarı kullanarak yapabildiklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Karşımıza çıkan bulmacaya göre yaratıcılığımızı kullanarak Toku’ya bir şekilde yardım etmeye çalışıyoruz. Amacımız ise karşımıza çıkan tüm engelleri aşarak Toku’nun annesine ulaşmak.

 

Oyunda Toku’yu ekrana dokunarak yada D-Pad kullanarak yönlendirme şansına sahibiz. Ben dokunarak yönlendirmeyi tercih ediyorum. Çünkü rüzgarı bu şekilde kontrol ettiğimiz için D-Pad kullanımını bize biraz vakit kaybettiriyor. Rüzgarı kullanarak neler yapabildiğimizden biraz bahsettim ve yapabildiklerimizin bunlarla sınırlı olmadığını da ekledim. Rüzgarı kullanarak yapabileceklerimizin tam listesine oyunu durduğumuzda karşımıza çıkan menüdeki kitap simgesine tıklayarak ulaşabiliyoruz. Oyunda ilerledikçe yeni yetenekler kazanıyoruz ve bu liste de giderek uzuyor. Ayrıca yine aynı menü üzerinden oyunun haritasına ulaşmak mümkün.

 

Genel hatlarıyla LostWinds 2: Winter of The Melodias oldukça güzel bir oyun. Fakat eksiklikleri de yok değil. Rüzgarın gücünü kullanırken bazı noktalarda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Mesela kartopu yaratmanın yada güçlü bir rüzgar oluşturmanın farklı kısayolları var. Fakat bu kısayolları oluştururken kısayolu doğru şekilde yapmamıza rağmen kartopu yada güçlü bir rüzgar oluşmuyor. Bu eksik yanlarını saymazsak ki , oyunun hikayesi ve karşımıza çıkan bulmacalar oldukça güzel. 

The app was not found in the store. 🙁 #wpappbox

Links: → Visit Store → Search Google