761 views 0 comments

Apple’ın 2014 için Planları Neler?

by on 23/12/2013
 

2011 yılında iPhone 4S ve iOS 5 ile hayatımıza giren Siri’den bu yana Touch ID’yi saymazsak Apple tarafından çoğunluğa baktığımızda insanları heyecanlandıran bir yenilik gelmedi. Apple hisseleri bu süreç boyunca bir miktar düştü, Apple’ın Steve Jobs vizyonunu kaybettiği ve gerileme sürecine girdiği konuşuldu. Hem 2013 yılının sonuna gelmişken, hem de Tim Cook’un Apple’ın 2014 planlarına dair çalışanlarına gönderdiği bir yazı yayınlanmışken, “Apple’ın 2014 için Planları Neler?” başlıklı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Sizlerin de bildiği gibi 2012 yılının başından itibaren yeni bir Apple TV ve iWatch adında bir saatin Apple tarafından piyasaya surüleceği dedikoduları mevcut. Henüz bu iki ürün de piyasaya çıkmış değil ve Tim Cook’un çalışanlarına gönderdiği yazıdan ve birkaç ay önce Apple’ın 2014 yılında yeni bir ürün çeşidini daha satışa sunacağını açıklanasından bu yana bu iki ürünün 2014 yılında piyasaya surüleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tim Cook’ta 2014 yılı için ” 2014 yılından çok şey bekliyoruz ve müşterilerimizin aşık olacağı yeni planlarımız var” gibi bir açıklama yapıyor.

Yeni bir Apple TV ve iWatch’ın dışında hem iPhone, hem de iPad için de bir takım söylentiler söz konusu. iPhone 5S’e göre çok daha ince fakat boyut olarak daha büyük bir ekrana sahip olan bir iPhone 2014 yılı beklentileri arasında. Hatta iPad mini ya da iPhone 5C gibi yeni bir model yerine, iPhone 6’nın daha ince ve daha büyük bir ekrana sahip olacağı dedikoduları ağır basmakta. Bir diğer dedikodu ise iPad ile alakalı. 2014 yılı içerisinde daha büyük bir ekrana sahip olacak yeni bir iPad modelinin piyasaya sürüleceği konuşuluyor.

Son olarak bu söylentileri kendimce değerlendirerek yazıyı sonlandıracağım. Bildiğiniz gibi ilk iPhone’dan yana özellikle Steve Jobs’ın düşünceleri doğrultusunda “tek elle rahatça kontrol edilebilen bir cihaz yaratmak” Apple’ın iPhone tasarlarken ki ilk ve en önemli amacıydı. iPhone 5 ile ekran uzadığında da buna vurgu yapılmış ve cihazın hala tek elle rahatlıkla kullanılabildiği hem reklamlarla, hem de tanıtım lansmanıyla belirtilmişti. Dedikodulara göre ise iPhone 6 daha büyük bir ekrana sahip olacak ve bu durumda cihazın tek elle rahat bir kontrolü mümkün olmayacak. Eğer böyle bir cihaz piyasaya sürülürse, Apple kendiyle ters düşmüş ve kendi sınırlarının dışına çıkarak piyasanın gereklerine göre hareket etmiş olacak. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Evet, olabilir. Bunu iPad mini’nin piyasaya sürülmesiyle görmüştük zaten.

iPad’e gelecek olursak, uzun bir süre ilk nesil iPad kullandım ve artık uygulama güncellemelerini bile kabul etmemeye başlayınca yeni bir iPad almaya karar verdim. Bu noktada tercihim donanım yönünden aynı olmasına rağmen hem fiyat, hem de boyut olarak daha küçük olması nedeniyle iPad mini oldu. iPad Air almadığım içın pişman mıyım peki? Hayır kesinlikle değilim, aksine iPad mini aldığım için çok daha mutluyum. Çünkü hem taşıması kolay, hem de oldukça hafif. Bu noktada söylemek istedigim şey şu, içindeki işletim sistemi iOS olduğu sürece 9 inch’ten daha büyük bir iPad’in piyasaya çıkışı bence oldukça mantıksız. Çünkü yaşamımızı ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın, akıllı telefonların olduğu bir dönemde tabletlerin kullanınmaya başlayıncaya kadar bir lüks ve bilgisayarların da her zaman için bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne kadar çok şey yapabilsekte, bilgisayarlarımızın yaptığı bazı kilit işleri tabletlerimizle yapamıyoruz, ya da yapmayı tercih etmiyoruz. Bu nedenle içindeki işletim sistemi iOS olduğu sürece daha büyük bir tablet bence gereksiz. Olurda içinde OS X işletim sistemi olan bir tablet geliştirirler, o zaman tadından yenmez.