1352 views 0 comments

QuizUp İncelemesi

by on 23/12/2013
 


Bilgi yarışması tabanlı uygulamaları oldukça seviyorum. Ülkemizde de bununla alakalı birçok uygulama yapılmış(Kim 1 milyon ister tarzı) fakat çoğu tekdüzeliğin ve zamanla sıradanlaşmanın kurbanı olmuştur. Fakat yaklaşık bir kaç ay önce App Store’a eklenen ve her geçen gün kendini geliştiren QuizUp uygulaması rakiplerinin oldukça önünde olan ve benim de elimden bırakamadığım uygulama.

QuizUp’ta an itibariyle 14 ana kategori ve bunların altındaki alt kategorilerle beraber toplamda 280’den fazla kategori bulunuyor. Bu kategorilerin arasında en sevdiğiniz diziler, futbol takımları, filmler, film yıldızları da yer almakta. Uygulamanın arayüzü oldukça hoş ve kullanımı da oldukça kolay. Tek yapmanız gereken uygulamayi cihazınıza indirmek ve sonrasında yarışmak istediğiniz kategoriyi seçip karşınıza rastgele bir kişinin gelmesini beklemek. Bu süreçten sonra dünyanın herhangi bir yerinden bu oyunu oynayan bir kişiyle seçmiş olduğunuz kategoride bilginizi ölçüyorsunuz.

 

Karşınıza rastgele bir kişinin gelmesini bekliyorsunuz dedim fakat Facebook, Twitter, Game Center ya da oyundan eklediğiniz bir arkadaşınızla da yarışma imkanına sahipsiniz. Yarışma boyunca toplam 7 soru geliyor ve ilk 6 sorunun değeri 20, son sorunun değeri ise 40 puan. Her soru için 10 saniye vaktiniz var ve maksimum 20 ve 40 puan olmak üzere ne kadar hızlı cevap verirseniz o kadar çok puan alıyorsunuz. 7 soru sonunda en çok puanı toplayan kişi yarışmayı kazanıyor ve topladığı puana göre belirli miktarda oyun içi tecrübe kazanıyor. Kazandığınız bu tecrübelerle de seviye atlıyor, her on seviyede de yeni bir “başlık” kazanıyorsunuz. Mesela oyuna beginner başlığı ile başlıyorsunuz ve teknoloji kategorisinde 10. seviyeye ulaştığınızda “Hackman” başlığı kazanıyorsunuz.

 

Yazının başında da belirttigim gibi QuizUp bana göre App Store’daki en iyi yarışma tabanlı uygulama ve ücretsiz olarak edinme imkanına da sahibiz. Tek bir dezavantaji var, o da uygulamanın tamamen ingilizce olması. Yani yarışma boyunca karşınıza çıkacak tüm sorular ingilizce ve çoğu kategoride başarılı olabilmek için belirli düzeyde ingilizce bilmeniz gerekiyor.

Uzun zamandır severek oynadığım QuizUp bilgi yarışmasını aşağıdaki linki kullanarak cihazınıza ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Game Center adıyla Elma Sokak, oyun içi adıyla da Samet Akca’yı arkadaş olarak ekleyebilir ve istediğiniz zaman bana da yarışma daveti gönderebilirsiniz. Hodri meydan! 🙂

QuizUp™
Developer: Glu Games Inc
Price: Free+