1262 views 0 comments

Threes! ve 2048 İncelemesi

by on 29/04/2014
 

Her iki uygulama da birbirine çok benzediği için, tek bir karşılaştırmalı inceleme yazısının daha mantıklı olacağını düşündüm. İki oyunun da mantığı aynı. Threes!’de üç ve üçün katlarını, 2048‘de ise iki ve ikinin ve katlarını kullanarak en yüksek skora ulaşmaya çalışıyoruz. İlk başta her iki oyunda da küçük sayılar ile başlıyor ve aynı sayıları birbiriyle toplayarak daha büyük sayılar oluşturuyoruz. Toplama işlemini ise ekrani sağa, sola, aşağı ve yukarı kaydırarak yapıyoruz. Bu kaydırma işleme sonrasında Threes! için ekrandaki sayıların tümü bir boşluk, 2048 için ise ekrandaki sayıların tümü ne kadar boşluk varsa o kadar kaydırılan yöne doğru ilerliyor. Bu ilerleme işlemi sırasında ise aynı olan sayılar birbiriyle karşılaştıklarında toplanıyor ve yeni bir sayı oluşturuyor. Her iki oyun da bu şekilde bir döngü şeklinde ilerliyor.

Bu yazıda asıl değinmek istediğim nokta ise oyunların içeriklerinden çok biraz daha pazarlama yönleriyle alakalı.

  • Baktığımız zaman Threes! uygulamasının 6 Ocak 2014 tarihinde App Store’a eklendiğini görüyoruz. 2048 ise App Store’a 19 Mart 2014 tarihinde eklendi. Bu noktada bir varsayımda bulunarak fikir babasının Threes! olduğunu kabul edelim.
  • Threes! App Store’a $2.99 fiyatla eklenirken, 2048 ise ücretsiz olarak App Store’a eklendi.
  • Şimdi ise her iki uygulamanın geliştiricilerinin oluşturduğu diğer uygulamalara bakalım. Threes! uygulamasının geliştirici firması Sirvo LLC, Threes! dışında iki özgün bulmaca oyununa daha sahip. 2048 uygulamasının geliştirici firması olan Ketchapp ise 2048 dışında toplam 7 tane Flappy Bird kopyası oyuna sahip. Bu durum ilk maddedeki varsayımımızı güçlendiriyor.

Değinmek istediğim nokta şu; bir uygulamanın ücretli olarak App Store’a eklenmesi yada tamamen özgün bir yapıya sahip olması uygulama geliştiricilerine daha çok para kazandıracağı anlamına gelmiyor. Flappy Bird bunun en guzel örneğiydi. Ücretsiz olarak yayınlanmasına rağmen geliştiricisine günde $50,000 kazandıran bir oyundu. Baktığımız zaman özgün de değildi.

Tüm dünyadaki App Store sıralamalarına baktığımız zaman Threes! ilk çıktığı günlerde listenin en tepesinde yer almasına rağmen her geçen gün düşüş yaşıyor. Bugün için yapılan %33’lük indirimin sebebi de bu düşüşü durdurmak. 2048 ise çıktığı günden bu yana listenin hep en tepesinde yer aldı ve şu an için bir düşüşte söz konusu değil. Yani Threes! uygulamasını biraz değiştirerek App Store’a 2048 adıyla ekleyen geliştiriciler, sahip oldukları pazarlama taktiğiyle fikir babalarından ya da kaba tabirle 2048’i arakladıklari uygulamadan çok daha fazla para kazanıyor ve çok daha fazla insana hitap ediyorlar. 7 adet Flappy Bird benzeri oyun yapan bir firma için sonunda turnayı gözünden vurduklarını söyleyebiliriz. 🙂

Ben her zaman için öncü olan firmanın yanında olmanın taraftarıyım. Flappy Bird App Store’dan kaldırıldığında günlük 60 Flappy Bird benzeri oyunun sırf ticari kaygı için App Store’a eklendiğini yazmıştık. 2048’deki mantıkta bundan farklı değil. Ama baktığımız zaman Threes!’deki mantığı, oyun altyapısını kullanarak 2048’i oluşturan geliştirici firma için “boynuz kulağı geçmiş” desek yanılmış sayılmayız. Hem elde ettiği başarı adına, hem de Threes!’den daha eğlenceli olması adına 2048’i haksız bulmuyorum. Ortada çalınmış bir fikir olsada uygulama dünyası için pazarlamanın fikirden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Türk geliştiricilerinde en çok bu noktada takıldığını görmek zor değil. Çok fazla kaliteli ürün ortaya koymamıza rağmen, uygulamayı App Store’a ekledikten sonra birçok Türk geliştirici beklemeye geçiyor, pazarlama adına pek bir şey yapmıyor. Zaten uygulamayı geliştirirken haddinden çok para harcadım, reklam için daha fazla para harcayamam, zaten fikrim süper, reklama ihtiyacım yok mantığında hareket ediyor.

Her ne kadar konunun dışına çıkmış gibi görümsemde, planlamış olduğum şey tam da bunun gibi bir yazıydı. Bu konulara değinmeyi uzun zamandır istiyordum ve Threes! – 2048 arasındaki bağlantı bunun için oldukça müsaitti.

Son olarak her iki uygulamanın da indirme linkini verelim, Threes!’in bugün için indirimde olduğunu da belirterek yazımızı sonlandıralım.

Threes!
Developer: Sirvo LLC
Price: 3,49 €

2048
Developer: Ketchapp
Price: Free+