798 views 0 comments

Apple Beats Electronics’i 3 Milyar Dolara Satın Aldı

by on 29/05/2014
 

 

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Beats’i satın alacağına dair dedikoduları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Dedikodular başladığında satın alma için ödenecek ücretin 3.2 milyar dolar olacağı konuşuluyordu. Sonraki süreçte ise Beats kurucularının verdiği demeçler ve satın alma ile alakalı paylaştıkları videolar neticesinde Apple’ın satın almayı gerçekleştirmeyeceği de konuşuldu. Fakat en nihayetinde beklenen satın alma gerçekleşti ve Apple, Beats Electronics’e 3 milyar dolar karşılığında sahip olmuş oldu.

Satın alma sonrası yapılan açıklamalarda Tim Cook, hayatımızda müziğin önemli bir yer tuttuğunu ve Apple’ın da müzik için yatırım yapmayı sürdüreceğini, yenilikler geliştirmeye devam edeceğini belirtti.

Beats CEO’su Iovine ise şirketi kurarken bile Apple’ın sahip olduğu kültürden etkilendiklerini, her zaman için Beats’in yanının Apple olduğunu düşündüklerini belirtti.

Satın alma sonrası Dr. Dre ve Iovine’de yazılım ve servislerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue’nun ekibine katılacaklar fakat şu an için hangi görevi alacakları netlik kazanmış değil. Apple, satın alma için ödeyeceği 3 milyar doların 2.6 milyar dolarını nakit, kalan 400 milyon dolarını ise hisse senedi karşılığında gerçekleştirecek.