1094 views 0 comments

Tüm Yönleriyle iOS 8

by on 04/06/2014
 

WWDC 14 kapsamında Apple, ana konular olarak iOS 8 ve OS X  Yosemite’i tanıttı. Bu iki ana konunun kapsamına giren fakat tek bir yazıda uzun uzun incelenmesi gereken Swift(yeni bir kodlama dili) gibi yenilikler de tanıtıldı. Bu yazımızda sadece iOS 8’e değineceğim. Gelen yeniliklere kısaca göz gezdirip, kendi fikirlerimi belirterek yazıyı sonlandıracağım.

iOS 8 ile Gelen Yenilikler

 

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasındaki değişikliklerden başlayalım. Artık fotograflar uygulamamızda isim ve konum aralamarı yaparak binlerce fotoğraflık galerilerde istediğimiz fotografı kolaylıkla bulabiliyoruz.Bunun dışında bazi basit fotograf düzenleme araçları da fotograflar uygulamasına eklenmiş. iCloud desteği sayesinde düzenleme yaptığımız bir fotoğrafa diğer eşleşmiş cihazlarda da anında ulaşabiliyoruz. Son olarak fotoğraflar uygulamasına favorilere ekle diye bir seçenek eklenmiş. Yine iCloud desteğiyle eşleşmiş diğer cihazlarımızdan da favorilere eklediğimiz fotoğraflara ulaşabiliyoruz.

Mesajlar

Mesajlar uygulaması artık WhatsApp‘ın lezzet ikizi olmuş durumda. Kısa ses kayıtları ve videolar gönderebiliyor, konum paylaşabiliyoruz. Bunun dışında bildirim merkezinde görünen bir mesaja anında yine bildirim merkezinden, mesajlar uygulamasına girmeye gerek kalmadan cevap verebiliyoruz. Ayrıca OS X Yosemite ile birlikte gelen arama yönlendirme elbette iOS cihazlar için de geçerli.

Tasarım açısından da bazı iyileştirmelere ve değişikliklere gidilmiş. Mesajlar kısmında belirttiğim bildirim merkezinden anında cevap yazma özelliği sadece mesajlar için geçerli değil. Bu özelliği mail, takvim, hatırlatıcı gibi uygulamalarda da kullanabiliyoruz. “Home” tuşuna iki kez bastığımızda karşımıza çıkan “multitasking” ekranının üst kısmında artık son konuştuğumuz kişileri görebiliyoruz. Bu kişilerin üzerine basarak direk olarak arama yapabiliyor veya mesaj gönderebiliyoruz.

Tasarım açısından Mail uygulamasında da değişikliğe gidilmiş. Artık bir mail yazarken diğer bir mailden birkaç kelime kopyalamak üzerinde yazdığımız maili kapatmamıza gerek yok. Yeni mailimizi alt sekmeye gönderip bir başka maili eşzamanlı olarak çalıştırabiliyoruz. Multitasking adına güzel bir başlangıç fakat keşke iki maili aynı anda açmanın yanı sıra özellikle iPad’lerde iki uygulamayı(Takvim ve Mail gibi) yanyana çalıştırabilsek.

QuickType

Apple’ın “Şimdiye kadar ki en akıllı klavyemiz” diye tanıttığı QuickType, Android kullananların tanıdık olduğu bir özellik. Geçtiğimiz günlerde iOS için de çıkan SwiftKey adlı uygulamanın yaptığı işi Apple, en akıllı klavyemiz olarak tanıttı. Yazdıklarımızı algılayan ve zamanla öğrenme yetisine sahip olan bu klavye, mesaj yazarken bizim yazacağımız bir sonraki kelimeyi konuşmanın gidişatına göre tamamlamaya çalışıyor. Sizlerin de tahmin edeceği gibi bu özellik şu an için Türkçe’yi desteklemiyor.

Son olarak, Apple artık üçüncü parti klavyelere destek vereceğini de bildirdi. Böylece farklı bir firmanın geliştirdiği bir klavyeyi mesaj yazarken kullanabileceğiz.

 

Family Sharing

Family Sharing sayesinde; Ailenizdekilerle App Store hesabınızı paylaşmadan, altı kişiye kadar iTunes, iBooks ve App Store’da satın aldığınız içeriği paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraf, aile takviminizi de aile bireyleri arasında kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz. Aslında buraya kadar ki kısmı bir şekilde alışık olduğumuz bir durumdu. iCloud yada aynı App Store hesabını kullanarak Family Sharing‘in sağladığı özellikleri bir şekilde kullanabiliyorduk. Fakat bana göre Family Sharing’in sağladığı en güzel şey başka bir cihazda bir satın alım yapılacağında diğer iOS cihazına bunun hakkında bir bildirim gönderilip onay istenecek olması. Mesela çocuğunuz Hay Day oynuyor ve uygulama içi satın alımlarının önüne geçemiyorsunuz. Family Sharing sayesinde artık çoçuğunuz kendi iPad’inden uygulama için satın alım yapacağında sizin iPhone’unuza bir bildirim geliyor ve bu işlemi onaylayıp onaylamadığını soruyor.

Size başlangıç olarak 5 gb’lik ücretsiz alan sunan iCloud Drive, Dropbox ve Google Drive’ın yaptığı işin aynısını yapıyor desek yanlış olmaz. iCloud Drive’a attığımız herhangi bir dosyaya Windows’lar da dahil olmak üzere tüm platformlardan ulaşabiliyoruz. 5 gb’lık başlangıç paketini yetersiz bulduğumuzda ise 20 gb için aylık 0.99 dolar, 200 gb için ise aylık 3.99 dolar ödememiz gerekiyor.

 

Sağlık Uygulaması

Health uygulaması, uzun zamandır beklenen ve dedikodulara konu olan bir uygulamaydı. Bu uygulama sayesinde sağlıkla ilgili tüm uygulamaları ve verileri tek bir uygulamada toplayabiliyor ve bunları doktorunuz ile direk olarak paylaşabiliyorsunuz.

 

Devamlılık

Continuity(Devamlılık) başlığı altında Apple’ın vurguladığı şey iPad, iPhone ve Mac’lerin artık birbirine çok daha bağlı oldukları. Her yeni güncellemede iOS ve OS X platformlarını birbirine daha çok yakınlaştıran Apple, iOS 8 ve özellikle OS X Yosemite sayesinde bu amaçlarında oldukça yol almış görünüyor.

iOS 8 ve Yosemite ile birlikte artık Mac ve iPad’lerimizden de gelen aramalara cevap verebileceğiz. Bunun dışında mesaj yönlendirme sayesinde iPad ve Mac’imizden de tüm arkadaşlarımıza mesaj gönderebileceğiz. Arkadaşlarımızın iPhone kullanıp kullanmadıkları ise bu noktada önemli değil. Zaten bu zamana kadar iPhone kullananlara iMessage üzerinden mesaj gönderebiliyorduk.

 

Spotlight

iOS 8 ile gelen bir yenilikte Spotlight ile ilgili. Artık Spotlight ile yaptığımız aramalarda sadece cihazımızdaki kişiler, uygulamalar vs. ulaşmak dışında eşzamanlı internet aramaları da yapabiliyoruz. Bu internet aramalarınin kapsamına gelecek olursak; Wikipedia, haberler, yakınımızda bulunan mekanlar, iTunes Store, App Store, iBooks Store önerilen websiteler, sinema saatleri ve yerleri, safaride yaptığımız aramalar artık Spotlight sorgusu sonucunda ulaşabileceğimiz şeyler kapsamında yer alıyor.

iOS 8 ile gelen yenilikler genel olarak baktığımız zaman bunlar. Anlattığım yeniliklerin dışında özellikle geliştiricileri ilgilendiren birçok değişiklik var. Fakat onların yeri bu yazı değil. Geliştiriciler ile ilgili tüm yenilik ve değişiklikleri farklı bir yazıda sizlere sunmayı planlıyorum.

Şimdiye kadar Apple’ın yaptığı yenilikleri hayranlıkla izledik, yenilerini ise merakla bekledik. Ama iOS 8’in kullanıcıları ilgilendiren kısmıyla ilgili olarak söylemek isterim ki, benim için tam bir hayal kırıklığı. Tamam, gelen özellikle oldukça kullanışlı ve güzel. Fakat bunlar zaten olan şeylerdi. WhatsApp’ın özelliklerini getirip mesajlara eklemek, SwiftKey’in yaptığı şeyin aynısını klavyeye ekleyip şimdiye kadar ki en akıllı klavye demek hoş değil. Bunun dışında Dropbox’ın yaptığı işin aynısını daha pahalıya yapan bir iCloud Drive tanıtıp mükemmel gibi yorumlar yapmak, fotoğrafları aynı yerden düzenleme şansına sahipsiniz artık diyip alkış toplamak hoş değil. Benim gözümdeki Apple dokunmatik ekranlı telefon ve tablet piyasasıni yaratan, iTunes gibi bir müzik marketi dünyaya sunan, her ne kadar biz pek kullanamasakta diger şirketlere ilham kaynağı olan Siri’yi piyasaya ilk sunan şirketti. Samsung’a açtığı davaları “Evet, Samsung şu özelliği bariz bir şekilde Apple’dan çalmış, cezasını çekmeli” diye savunduğumuz bir şirketti Apple. Fakat gelinen nokta şu, oraya buraya bizim şu özelliğimizi çaldın diyen Apple, WhastApp’ın, SnapChat’in, Dropbox’ın ve SwiftKey’in yaptığı işleri kopyalayarak alın size iOS 8 diyen bir şirket konumunda benim gözümde.