1149 views 0 comments

OS X Yosemite

by on 05/06/2014
 

os x yosemite

Bir önceki yazımızda WWDC 14 kapsamında tanıtılan iOS 8’i incelemeye çalıştım. Bu yazımızda ise OS X Yosemite ile gelen yeniliklerden bahsedeceğim. iOS 7, tasarım açısından çök büyük değişiklikler ile karşımıza çıkmıştı. Bu yıl ise tasarım açısından baştan aşağı yenilenen platform OS X oldu. Yepyeni bir tasarım ile karşımıza çıkan OS X Yosemite, iOS ve Mac platformlarının birbiriyle çok daha senkronize olması adına bir dizi yenilik içeriyor.

Tasarımda en dikkat çeken nokta OS X Yosemite’nin tüm elementlerine eklenen yarı saydamlık. Tüm uygulamalarda, pencerelerde ve dosyalarda ön plana çıkan yarı saydamlık, masaüstümüze farklı bir boyut kazandırıyor. Safari’de ise artık çok daha küçük bir toobar karşımıza çıkıyor. Kullanıcılara daha iyi bir internet tecrübesi sunmak isteyen Apple, OS X Yosemite ile birlikte; bir internet sayfasının sunduğu içerik için daha fazla yer ayırırken, toolbar kısmını da olabildiğince sadeleştirmiş.

Tasarımdaki bir diger değişiklik ise masaüstümüzün alt kısmında bulunan alt menü(Dock)de meydana gelmiş. Açıkcası bu değişiklik beni pek memnun etmedi. Bir bütünlük olması adına minimalist bir tasarıma sahip olan oS X Yosemite’nin oldukça sade bir Dock’a sahip olması kaçınılmaz bir durum. Fakat alışılmışin dışına çıkmak ilk başta biraz zor olabiliyor. 🙂

En önemli değişimlerden birisi de Bildirim Merkezi’nin başına gelmiş durumda. App Store’dan yükleyebileceğimiz widget’lar sayesinde bildirim merkezimizi istediğimiz yönde kişiselleştirme imkanına sahibiz. iOS 8‘de olduğu gibi OS X Yosemite’de de Spotligt oldukça gelişmiş durumda.

Spotlight sayesinde Wikipedia, Bing, Harita ve diğer kaynak taramalari yapabiliyor, Arama sonucunu ise ekranımızın tam ortasında oldukça detaylı bir şekilde gorebiliyoruz.

OS X Yosemite ile mesajlar uygulamasıni kullanarak iPhone kullanan veya kullanmayan herkese mesaj gönderebiliyoruz. Şu anda iPhone kullanan arkadaşlarımıza iMessage üzerinden mesaj gönderme imkanına sahiptik. Fakat mesaj yönlendirme özelliği sayesinde iPhone’u olmayan arkadaşlarımıza da Mac’imiz üzerinden mesaj gönderebileceğiz. Bunun dışında arama yönlendirme özelliği sayesinde telefonumuza gelen aramalara Mac’imizden cevap verebilecek ve Mac’imizden aramalar yapabileceğiz.

Bunların dışında OS X Yosemite ile karşılaşacağımız yenilikler şunlar;

  • iOS 8 incelemesinde bahsettiğim iCloud Drive desteği OS X Yosemite ile Mac’lere de geliyor.
  • Artık 5 gb’a kadar olan dosyaları mail uygulamasıyla tek seferde gönderme imkanına sahibiz.
  • Gelen maillerdeki resimleri herhangi başka bir uygulamaya gerek kalmadan, direk mailler üzerinden düzenleyebiliyor(üzerine yazı yazabiliyor, şekiller çizebiliyoruz) ve tekrar gönderebiliyoruz.
  • Mesajlar uygulamasında sesli mesajlar gönderebiliyor, konuşmalarımıza isimler verebiliyoruz. Bir konuşmaya birden çok arkadaşımızı davet ederek grup konuşması oluşturabiliyoruz.