1179 views 0 comments

80 Days

by on 04/08/2014
 

80 days ios_1

Bu hafta editörün tercihi olarak karşımıza çıkan iPhone-iPad oyunu olan 80 Days’in konusu sizlerin de tahmin ettiği gibi Jules Verne’nin kitabından esinlenilerek hazırlanmış. Oyundaki amacımız 80 gün içerisinde Londra’dan başladığımız dünya turunu tamamlayarak tekrar Londra’ya ulaşmak.

80 Days, oldukça sağlam bir hikaye yapısına sahip ve oyunun yapımcı firması olan Inkle, bunu oldukça iyi kullanmış. Oyunda geçen yüzlerce konuşma, küçük çaplı ticaret yapısı, görsellik oldukça iyi hazırlanmış.

80 days ios_2

Oyunda Phileas Fogg’un uşaklığını yapıyoruz ve ona dünya turu boyunca eşlik ediyoruz. Dünya turunu tamamlaması gereken ustamızın, sağlık durumundan yol boyunca kullanılacak olan güzergahlara, alınacak ve satılacak ürünlere kadar her şeyden biz sorumluyuz. 80 günümüz var ve bu süre içerisinde Londra’dan başlamış olduğumuz dünya turunu seçmiş olduğumuz güzargahları kullanarak yine Londra’da tamamlamamız gerekiyor. Fakat bu tur göründüğü kadar kolay değil.

Yazının başında da belirttiğim gibi oyunda yüzlerce konuşma yer alıyor ve oyunun geleceği büyük ölçüde bu konuşmalara bağlı kalıyor. Çünkü Londra’dan çıktığımız zaman dünya turunu tamamlamamızı sağlayacak bir güzergah yok elimizde. Şehirdeki ve sehehat halindeyken bulunduğumuz araç içindeki insanlarla konuşarak yeni yollar keşfediyoruz. Konuşmalar ise bizim cevaplarımıza göre farklı noktalara gidebiliyor. Mesela karşımızdaki kişi bir soru sorduğunda oyun bizim önümüze 3 farklı cevap seçeneği sunuyor ve bu cevaplar arasından birini seçiyoruz. Seçtiğimiz cevap neticesinde yeni bir rota öğrenebilir ya da konuşmanın sonlanmasına neden olabiliriz. Oyunun belki de tek kötü yanı ise tüm bu konuşmaların ingilizce olması ve oyunda Türkçe dil desteğinin bulunmaması. Durum böyle olunca iyi bir ingilizceniz yoksa oyundan tat almanız oldukça zor.

80 days ios_3

Bu konuşmaların dışında oyunun bir de parasal kısmı var. Tüm dünyayı hiç para harcamadan dolaşmak imkansız. Bu nedenle oyun bize oyunun başında belli bir miktar para veriyor ve bununla turu tamamlamamızı istiyor. Fakat verilen para turu tamamlamak için yetersiz. Tam bu noktada turumuz boyunca uğradığımız şehirlerdeki marketler devreye giriyor. Her şehirde bir market var ve her şehrin marketi o şehre has ürünler satıyor ve bu ürünlerin fiyatları şehirden şehire farklılık gösteriyor. Mesela İstanbul’da 50 TL’ye aldığımız bir ürünü Hong Kong’da 2000 TL’ye satabiliyoruz. Bu noktada alıp sattığımız ürünlerden kâr etmemiz dünya turunu tamamlamamız için oldukça önemli.

80 days ios_4

Oyundaki küçük çaplı ticaret yapısı dışında bir de yolculuk yaparken seçeceğimiz rotolar var. Oyundaki konuşmalar sayesinde yeni rotolar keşfettiğimizi söylemiştik. 150 şehrin hepsine gitmemiz gerekmiyor ve bulunduğumuz şehirden bir sonraki durağımızı biz belirliyoruz. Bu belirleme esnasında rotalar ile alakalı sahip olduğumuz bilgiler, yolculuğun tutarı, kaç gün süreceği ve hangi araçla gerçekleşeceği önemli. Mesela Londra’dan Berlin’e 2 günde araç ile gitmek yerine, başka bir şehire 1 günde tren ile gitmeyi daha ucuz ve güvenli olduğu için tercih edebilirsiniz. Bu noktada kullandığınız araçlara özellikle dikkat edin. Oyunu ilk oynayışımda uzun süren bir balon yolculuğum sırasında balon denizin ortasına çakıldı ve bu kaza yüzünden sehayatimi 100 günde tamamlayabildim.

İngilizcenizi yeterli buluyorsanız, bir de oyunun 10,49 TL olan ücreti fazla gelmediyse kesinlikle denemeniz gereken bir oyun. App Store’a böyle kaliteli ve sıradışı oyunlar kolay kolay gelmiyor.

Oyunun tanıtım videosunu altında yer alan linki kullanarak oyunu cihazınıza indirebilirsiniz.

80 Days
Developer: inkle
Price: 5,49 €