1004 views 0 comments

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus İncelemesi

by on 12/09/2014
 

iphone 6 3

9 Eylül etkinliğinde tanıtımı yapılan ürün ve hizmetlerin incelemesine iPhone’lar ile başlayalım. Şimdiden söyleyim, teknik bir inceleme olmayacak. Apple Store Türkiye’nin de açılmasıyla birlikte cihazlar ile ilgili detaylı bilgiye Apple’ın sitesinden zaten ulaşabiliyoruz. Ben, bu ve bundan sonraki yazılarda ürün ve hizmetler ile alakalı düşüncelerimi belirteceğim.

Tasarım açısından baktığımızda karşımızda oldukça şık görünen bir cihaz var. İncelik ve ağırlık olarakta rakiplerinin önünde yer alıyor. Ekranın büyümesiyle beraber üstte yer alan kapama tuşunun yan tarafa taşınması da güzel bir düşünce. Fakat tasarım açısından baktığımızda aklıma takılan tek bir soru var. Neden cihazın kamerası dışarıda? Steve Jobs’ın tasarımına şahit olduğu son telefon iPhone 6 diye bir söylenti var. Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama Steve Jobs’ın o kameranın milimetrikte olsa dışarıda yer almasına izin vereceğini pek zannetmiyorum.

iphone 6 5

Gelelim ekran büyüklüklerine. iPhone 6 4.7 inch, iPhone 6 Plus ise 5.5 inch olarak karşımıza çıktı. İşte tam bu noktada Apple’a duyduğum saygıyı yitiriyorum. Çünkü çok eski değil, bundan iki yıl kadar önce iPhone 5’i piyasaya çıkaran Apple, büyük ekranlı telefonları kötülemiş ve tek elle kullanımın ne kadar önemli olduğundan bahsetmişti. Bu şekilde bir politika izleyen Apple, tek elle kullanmanın mümkün olmadığı bir cihazı piyasaya sürüyor. Apple fanboyları kusura bakmasın ama bunun adı tükürdüğünü yalamaktır. Büyük ekranlı telefon daha kullanışlıdır, hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus piyasadaki en iyi telefonlardır. Ben bunun tartışmasında değilim. Eğer Apple gibi bir firma iki yıl önce kötülediği ürünü şimdi mükemmel ürünler olarak pazarlamaya çalışıyorsa burada bir yanlış var demektir. İlk dokunmatik ekranlı telefonu, ilk tableti, ilk kişisel asistanı oluşturarak piyasaya yön veren Apple, bugün büyük ekranlı iki telefon tanıtarak piyasaya yön veren, çığır açan Apple bu kimliğinin dışına çıkarak değişime uyum sağlamak zorunda kalmıştır.

iphone 6 4

Bunların dışında Tim Cook’un da söylediği gibi iPhone 6, Apple’ın şimdiye kadar yaptığı en iyi telefon. Beklendiği gibi bir önceki modele göre daha hızlı, ekranı daha iyi, grafiksel performans açısından daha iyi. Bunlar zaten beklenen ve olması gereken şeylerdi. Bunun dışında su geçirmez özelliğinin olmaması, üretiminin yetişmemesi nedeniyle safir ekranların bulunmaması iPhone 6’ların dezavantajları.

iPhone 6’nın Türkiye başlangıç fiyatı 2.349 TL, iPhone 6 Plus’ın başlangıç fiyati ise 2.649 TL. 26 Eylül’den itibarende Türkiye’deki satışı resmi olarak başlıyor.