1423 views 0 comments

iPhone 6 Plus Ekran Bükülmesi

by on 24/09/2014
 

iphone 6 bend

iPhone 5’lerdeki üst kapama tuşu ve batarya problemleri nedeniyle ücretsiz destek veren, bu hataların fabrika çıkışlı olduğunu kabul eden Apple, iPhone 6 Plus ile çok büyük bir dertle karşı karşıya.

Aslında her şey çok güzel başlamıştı. Cihazın satışa çıkmasından sonra onlarca teste tabi tutulan iPhone 6 ailesi, piyasadaki en hızlı akıllı telefonlar olarak gösterilmiş, kamerasının ve tasarımının kalitesinden bahsedilmişti. Birkaç gün içinde 10 milyon iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satılması da keyifle karşılanmıştı. Her şey bu kadar güzel giderken, birçok iPhone 6 Plus kullanıcısı, cihazları ceplerinden çıkardıklarında eğik olduklarını farkedip forumlarda resimler paylaşmaya başladılar. Ardından gelen bir iPhone 6 Plus Eğilme testi de olayın tuzu biberi oldu.

iphone 6 bending 2

Evet arkadaşlar, iPhone 6 Plus eğiliyor. Sadece zorladığınızda da değil. Hafif dar bir pantolon giyip cihazınızı cebinizde taşınıdığızda dahi cihaz eğiliyor. Apple durumun böyle olacağını bilmiyor muydu peki? Türkiye’de 2649 TL’ye satmayı planladığı bir cihazın cepteyken bile eğileceğini bilmiyor muydu? Benim şahsi fikrime göre elbette biliyordu. Bu cihaz piyasaya çıkmadan önce her türlü teste tabi tutuldu ve ekranının eğildiği bilinerek piyasaya sürüldü. Tıpkı iPhone 5’de olduğu gibi. Hatırlarsanız özellikle siyah iPhone 5’lerde renk atması meydana geliyordu. Kullanıma bile gerek kalmadan, bazı cihazlar kutudan çizik halde çıkıyordu. Apple, iPhone 6 Plus’ın eğildiğini bildiği gibi iPhone 5’inde durduk yere çizildiğini biliyordu. Ama bunlar çon önemsiz ayrıntılar. Çünkü insan cihazi eline almadan tanıtımlardan veya reklamlardan bu sorunlara sahip olduğunu bilmesi imkansız. Apple’da bunu bildiği için bu tarz sorunları pek umursamadan cihazlari piyasaya sürüveriyor. Onlar da biliyor çünkü, nasıl olsa satın alacaklar!

Bence bu durum Apple’ın Steve Jobs vizyonundan artık tamamen kopmuş olduğunun bir göstergesi. İlk nesil iPad’in siyah Apple markalı kılıflarıni hatırlayanlar olacaktır. O kılıfı tam 3 yıl kullandım ve hiçbir şekilde bozulma olmadı. Çünkü o kılıfın asıl amacı iPad’i dış etkenlerden korumaktı. Korurken de kaliteli olması gerekiyordu, bozulmaması gerekiyordu. Kâr amacı vardı elbette, ama asıl amaç kullanıcı memnunuyetiydi. Şimdi bu kılıf ile Apple’ın Steve Jobs sonrası çıkardığı deri kılıfları bir karşılaştıralım. Sadece 1 aylık kullanım ile deforme olan, gerçekten güzel görünmesine rağmen aşırı şekilde yıpranan, beş altı çeşit renk seçeneği olan bir kılıf. Steve Jobs vizyonunu kaybetmiş olan Apple’in bu kılıfları piyasaya sürerken ki düşüncesi bence şu; kılıfın bozulması daha iyi, çünkü bozulduğu zaman yenisini alacaklar. Ayrıca renk seçeneğimizde olsun, kırmızısını alan yanında bir de mavi almak isteyecek. Bu ikisi bozulduğunda gelip yenisini tekrar satın alacak. Böylece Apple kazanacak, tüketici ise kapitalist düzendeki “tüketici” rolünü layıkıyla yerine getirecek.

Sadece iPhone 6 Plus mı eğiliyor, Samsung cihazları  egilmiyor mu diyenler çıkacaktır. Aşağıdaki videoda Samsung Galaxy Note 3’ün de eğilme testi yapılmış, hem de iPhone 6 Plus ile test yapan aynı kişi tarafından. Bu noktada ben bir şey söylemek istemiyorum. Video her şeyi anlatıyor zaten.