1225 views 0 comments

iPhone 6 Plus Bükülmesi Hakkında Apple’dan Açıklama

by on 26/09/2014
 

iphone 6 bending

iPhone 6 Plus’taki bükülme problemini bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Bu probleme karşılık Apple’dan bir açıklama geldi ve açıklamanın yanında firma iPhone’ların test edildiği labaratuvarı tüm dünyaya açtı.

Apple yaptığı açıklamada bu sorunun aşıri nadir olduğunu, 10 milyon civarında cihaz satılmasına rağmen bu sorunla Apple’a başvuran kişi sayısının sadece 9 olduğunu belirtti. Apple’ın halka açtığı labaratuvarda ise cihazlar firmanın belirttiğine göre sayısız testten geçiyor. Bu testler arasında 3 noktalı bükme testi, kıvrılma ve basınç testi gibi aşamalar da bulunuyor. Ayrıca Apple, iPhone 6 ailesinin şu ana kadar en çok test edilen cihaz olduğunu da söyledi. Aslında bu söylem hiç yabanci değil. Her iPhone lansmanında Tim Cook’un söylediği  “Şimdiye kadar yaptığımız en iyi iPhone” cümlesine oldukça benziyor. 🙂

Haberin hemen altında CNBC kanalının Apple test labaratuvarında gerçekleştirdiği testleri konu alan bir video bulunuyor. Tabii hem bu videoya göre, hem de Apple’n söylemlerine göre iPhone 6 Plus mükemmel bir cihaz ve ayrıca bükülmeside çok nadir bir olay.

iphone 6 bending 2

Apple’in bu şekilde tepki vermesi oldukça doğal. Kimse Apple’dan “Evet, dünyanın en iyi akıllı telefonu diye tanıttığımız cihaz bükülmüyor, eğer bir suçlu varsa bu bükülme videoları çeken youtube kanalları ve cebinde cihazı bükülen kullanıcılar” gibi bir açıklama beklemiyordu. Fakat Apple’ın verdiği istatistik gerçekten çok ilginç ve bence bir o kadar da gülünç. 10 milyon küsür cihaz satıp, bu olayla alakalı sadece 9 şikayet aldık demek bana komik geliyor. Sadece Apple forumlarında görseller bile bu verilen sayının çok daha fazlası. Tabii bo sorunla karşılaşan kişiler henüz Apple’a başvurmamış olabilirler, ama yine de verilen 9 sayısı bana oldukça komik geldi.

Kaynak: The Verge