883 views 0 comments

iPad Air 2 Ön İncelemesi

by on 18/10/2014
 

ipad air 2

Apple, dün akşam düzenlediği etkinlik kapsamında yeni nesil iPad Air, iPad mini, iOS 8.1, 5K Ekranlı iMac, Mac mini tanıtımlarını gerçekleştirdi. Ayrı yazılarla tüm yeni ürünler için kısa ön incelemeler yapmayı planlıyorum. iPad Air 2 ön incelemesi de başlangıç yazımız olsun.

iPad Air 2’nin en göze çarpan özelliği daha ince ve daha hafif olması. İlk nesil iPad Air’ler zaten ince ve hafifti, yeni nesillerde ise bu sanırım doruk noktasına ulaşmış. Kalınlık 7,5 mm’den 6,1 mm’ye düşerken, ağırlık olarakta yaklaşık 30 gramlık bir azalma söz konusu. Bunun dışındaki farklılıkları maddeler halinde belirtelim.

  • iPad Air 2, ilk nesilde olmayan tam lamine ekran ve yansıma önleyici kaplamaya sahip.
  • iPad Air 64 bit mimariye sahip A7 çip ve M7 yardımcı hareket işlemciye sahipken, iPad Air 2 64 bit mimariye sahip A8X çip ve M8 yardımcı hareket işlemciye sahip.
  • İlk nesil ipad Air’da Touch ID bulunmazken, iPad Air 2’de Touch ID bulunmakta.
  • iPad Air’ın iSight kamerası, 5 MP’ken, iPad Air 2’nin iSight kamerası 8 MP ve arka arkaya çekim moduna sahip. Ayrıca iPad Air 2 ile ağır çekim videolar da kaydedebiliyorsunuz.
  • iPad Air’da barometre bulunmazken, iPad Air 2’de bu teknoloji de bulunmakta.
  • iPad Air 2’nin Wi-fi hızı bir önceki nesile göre 2 kat daha hızlı.
  • Tüm bu yenilikler ile iPad Air 2, ilk nesile göre 2,5 kat daha hızlı grafik performansına ve %40 daha hızli CPU’ya sahip.

ipad air 2.2

Genel olarak baktığımızda klasik bir güncelleme ile karşı karşıyayız. Tasarımdaki incelme ve hafifleme dışında beklenen hızlanmalar ve Touch ID teknolojisi dışında sürpriz bir yenilik yok. Benim şahsi fikrim zaten ince olan bir tabletin daha da incelip hafiflemesi ve performans olarakta oldukça ileri gitmesi yeni nesil bir ürün için yeterli. En azından iPad almak isteyenlerin iPad Air yerine iPad Air 2’ye yönelmesi için gözle görülür bariz değişimler söz konusu. Bu durum malesef iPad mini için geçerli değil.

ipad air 2.3

iPad Air 2, tıpkı iPhone ailesinde olduğu gibi gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere 3 farklı renk seçeneğiyle birlikte geliyor. Bunun dışında iPad Air kılıfları da değişimden nasibini almış. 7 yeni renk seçeneğine sahip Smart Cover’lara ek olarak, Smart Cover’lar da 5 yeni renk seçeneğine sahip.

İlk nesil iPad Air İncelemesi : http://www.elmasokak.com/2013/12/14/retina-ekranli-ipad-mini-ipad-air/