784 views 0 comments

iPad mini 3 Ön İncelemesi

by on 18/10/2014
 

ipad mini 3

Aslında anlatacak, inceleyecek bir şey yok. iPad mini 3 adına Touch ID ve Apple Pay desteği dışında hiçbir yenilik, değişiklik yok. İşlemci, kamera, kalınlık, ağırlık, tasarım aklınıza gelecek tüm özellikler aynı. Yeniliğe dair bir şey olmadığı için bu yazımızda Apple’ın neden bir yıl önce çıkardığı ürünü değiştirmeden iPad mini 3 adıyla yeniden piyasaya sürdüğü  üzerinde duralım.

Bildiğiniz gibi geçen yılki iPad lansmanında iPad Air ve Retina ekranlı iPad mini (iPad mini 2) tanıtılmıştı. Bu iki yeni ürünün özellikleri de birbirine oldukça yakındı. Hatta bazı noktalarda iPad mini 2 iPad Air’a göre daha iyiydi. Durum böyle olunca, yeni bir iPad almak isteyen müşterinin aklı karışıyor, sadece ekranı büyük olduğu için 300 TL daha fazla vermeye değer mi diye düşünüyordu. Şahsen ben bu şekilde düşünerek iPad Air yerine iPad mini 2 satın aldım.

Bana göre Apple, geçen yıl yaptığı yanlışı bu yıl iPad mini’yi geliştirmeyerek düzeltmeye çalışıyor. Fakat yanlışı yanlışla düzeltmek pek mantıklı bir hamle değil. Tamam, iPad Air ile iPad mini arasında performans olarak bir fark olmalı. Fakat bu farklı oluşturmak için iPad mini’yi geliştirmeden bırakmak, bir yıl önce çıkardığın ürünü farklı bir isimle yeniden çıkarmak bana göre pek akıl kârı değil.

ipad mini 3.2

Şimdi iPad mini almak isteyen birisi neden iPad mini 2 ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen daha pahalı olan iPad mini 3’ü seçsin? Sadece Touch ID ve Apple Pay desteği aradaki fiyat farklı için değer mi? Belki Amerika’da yaşayan insanlar için Apple Pay yararlı olabilir, fakat özellikle ülkemiz için şu anda hiçbir şey ifade etmeyen bir yeniliğe ben fiyat farkı ödeme taraftarı değilim. Touch ID konusuna gelecek olursak, çok şart bir şey değil. Tamam kullanışlı bir özellik ama olmazsa olmaz değil.

iPad mini 3’ün bu şekilde piyasaya çıkmasının bana göre tek bir iyi yanı var. O da iPad mini 2’lerin fiyatının düşecek olması. Eğer iPad mini almayı düşünüyorsanız iPad mini 3’ten uzak durun, daha az ücret ödeyerek iPad mini 2 satın alın. Bir yıl öncesinin teknolojisine daha fazla para ödemeyin.

iPad mini 2 İncelemesi : http://www.elmasokak.com/2013/12/14/retina-ekranli-ipad-mini-ipad-air/