344 views 0 comments

iOS 8 ile iPhone’larda Ekran Büyütme

by on 25/02/2015
 

 

Apple’ın ve bunun dışında 3. parti uygulamaları kullanırken belirli öğeleri büyütme ve küçültebiliyoruz. Mesela fotoğraflara yakın bakmak ve Safari’de br yazıyı daha rahat okuyabilmek için ekrana çift dokunarak veya iki parmağımızı kıstırıp açarak ekranı büyütüp küçültebiliyoruz. Fakat bunların dışında Apple’ın “Erişilebilirlik” başlığı altında kullanıcılara sunduğu genel bir büyütme özelliği daha bulunmakta. Bu özellik sayesinde ekranın tamamını veya bir kısmını büyütebilirsiniz.

Büyütmeyi açıp kapatmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyütme bölümüne gidin. Buradan “Büyütme” özelliğini açabilirsiniz. Kullanın sırasında büyütme ekranını kapatmak ve sonrasında tekrar açmak için üç parmağınızla ekrana çift dokunmanız yeterli olacaktır.

Üç parmağınızla ekrana çift dokunduktan sonra, yine çift parmağınızla ekranı yukarı ve aşağı doğru sürükleyerek büyütme boyutunu ayarlayabilirsiniz. Bu süreçte ekrandan parmaklarınızı hiç ayırmamanız gerekiyor.
Ekran görüntüsü alırken büyütme yaptığınız yeri yine normal boyutta gösteriyor. Aslında kare içindeki kısım büyümüş durumda.