912 views 0 comments

Ekran Kilitleme Tuşu Çalışmayanlar İçin AssistiveTouch

by on 26/02/2015
 

 

Üretim hatası nedeniyle benim de iPhone 5’te başıma gelen, iPhone’un üst kısmında yer alan Açma-Kapatma tuşu bozulanlar için alternatif yöntemleri bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Uzun süreli kullanımlar sonucu iPhone Açma-Kapatma tuşu zaman içerisinde köreliyor ve bir süre sonra da çalışmamaya başlıyor. Tuş bozulduktan sonra da çağrıları meşgule atamıyor, telefonu açıp kapatamıyor ya da ekranı kilitleyemiyoruz. Durum böyle olunca da iPhone kullanmak çekilmez bir hâl alıyor. Apple, böyle bir sorunun ortaya çıkacağını öngörmüş olacak ki AssistiveTouch adında bir özelliği hem iPad, hem de iPhone’lara eklemiş. Peki nedir bu AssistiveTouch, ne işe yarar?

AssistiveTouch, sadece Açma-Kapatma tuşunun işini yapmıyor. Bunun dışında ekrana dokunma ve düğmelere basma güçlüğü çekenler için de imkanlar sağlıyor. AssistiveTouch ile yapabildiklerinizi listeleyelim.

  • Ana Ekran düğmesine basma
  • Ekran resmi yakalama
  • Denetim ve Bildirim Merkezleri’ne ulaşma
  • Siri’yi çağırma
  • Birden fazla parmağınızı kullanmanızı gerektiren hareketleri gerçekleştirme
  • Ses yüksekliğini ayarlama
  • Ekran Kilitleme
  • Ekran Döndürme
  • Çoklu gorev menüsüne ulaşma

 

AssistiveTouch’ı açmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch bölümüne gidin. AssistiveTouch ‘ı buradan açtığınızda ekranınızda serbest menü düğmesi olarak görünmeye başlıyor. AssistiveTouch menüsüne ulaşmak için ise serbest menü düğmesine dokunmanız yeterli.

AssistiveTouch ile denetim menüsüne kendi favori hareketlerinizi ekleyebilirsiniz. Mesela herhangi bir resim için uyguladığınız resme iki parmakla döndürme veya ana ekranınızdaki simgeleri yeniden düzenlemeye başlamak için kullandığınız baslı tutma hareketini AssistiveTouch ile favori hareketiniz olarak ekleyebiliyorsunuz. Bunu yapmak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

AssistiveTouch’ın menü düğmesine dokunun ve sonrasında Favoriler kısmına gelin. Sonrasında ise boş bir hareket yer tutucusuna dokunun.
Telefonunuzun Ayarlar kısmından Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch > Yeni Hareket bölümüne gidin.
Mesela örnek olarak ana ekranınızdaki simgeleri yeniden düzenlemek amacıyla yaptığımız basılı tutma hareketini AssistiveTouch ile oluşturalım. Bunun için yapmamız gereken yukarıdaki iki maddeden birini kullanarak hareket oluşturma ekranına gelmek ve sonrasında kaydetmek istediğimiz hareketi yapmak. Verdiğimiz örnek için; hareket kaydı ekranında parmağımızla bir noktaya dokunduktan sonra kayıt ilerleme çubuğu yarıya gelene dek basılı tutuyoruz ve sonrasında parmağımızı kaldırıyoruz. Kayıt sırasında daha sağlıklı sonuç alabilmek için parmağımızı hareket ettirmememiz oldukça önemli. Hareketimizi tamamladıktan sonra kaydet tuşuna basıyoruz, hareketimize bir isim verdikten sonra ise kayıt işlemini sonlandırmış oluyoruz.

Kaydettiğimiz hareketi kullanmak için AssistiveTouch menü düğmesine dokunduktan sonra Favoriler kısmına geliyoruz ve buradan kaydettiğimiz hareketi seçiyoruz. Dokunma hareketinizi temsil eden mavi daire göründüğünde ise onu ana ekran simgesinin üstüne sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.

iPhone 5 Ekran Kilitleme Tuşu Değiştirme Programı

Hatalı üretim nedeniyle Apple, iPhone 5 modelleri için değişim programı sunmakta. Ekran kilitleme tuşunuz bozulduysa ve bozulan cihaz Apple’ın ekran kilitleme tuşu değiştirme kapsamında yer alan bir iPhone 5 ise AssistiveTouch ile uğraşmadan ücretsiz olarak bozulan tuşu değiştirebilirsiniz. Cihazınızın program kapsamında olup olmadığını görmek için aşağıdaki linke tıklayarak sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://www.apple.com/tr/support/iphone5-sleepwakebutton/

Apple, iPhone 5 modellerinin küçük bir kısmında uyku/uyanma düğmesi mekanizmasının çalışmaz hale geldiğini veya tutukluk yaptığını belirledi. Mart 2013’e kadar üretilen iPhone 5 modelleri bu sorundan etkilenmiş olabilir. Apple, bu sorunun yaşandığı ve seri numarası program kapsamına giren iPhone 5 modellerinde uyku/uyanma düğmesi mekanizmasını ücretsiz olarak değiştirecektir.