431 views 0 comments

Şimdiye Kadarki En İyi iPhone: Samsung Galaxy S6

by on 05/03/2015
 

 

Evet, uzun zaman sonra yine bir Samsung yazısı ile daha beraberiz. Samsung ile alakalı son eleştiri yazımı 27 Şubat 2013 tarihinde yazmışım ve o günden bu zamana kadar hiçbir şekilde Samsung konulu bir yazı paylaşmamışım. En baştan belirteyim, Samsung’a karşı önyargıları olan bir insan değilim. Tamam, Elma Sokak ilk kurulduğu zaman Apple’a olan “aşırı” hayranlığım nedeniyle Samsung’a karşı bazı sert yazılarım olmuş olabilir. Fakat bu yazıyı yazan kişi Apple’ın her yaptığını destekleyen, onu sürekli öven bir Apple “fanboy”’u olmayacak. Bunu söyleme sebebim yazılan yazının önyargılar ve tek taraflı bakış açısı olmadan yazıldığını bilmenizi istememdir. Giriş bölümünü bitirdiğimize göre konumuza dönebiliriz; Şimdiye Kadarki En İyi iPhone: Samsung Galaxy S6.

Yiğidi öldür hakkını yeme diye bir atasözümüz var. Buna ithafen belirteyim; Samsung Galaxy S3 gerçekten çok iyi telefondu. Ama sonraki modelleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Özellikle sağlamlık ve performans açısından hep sınıfta kaldıklarını düşünüyorum. Bir de akıllı telefon pazarı eskiden olduğu gibi iki firmanın tekelinde değil. Apple ve Samsung dışında özellikle LG ve Sony gibi oldukça kaliteli telefon üreten firmalar bulunmakta. Durum böyle olunca da piyasadaki telefonun kalitesini, tasarımını karşılaştıracağımız cihaz sayısının fazla olması; yapılan karşılaştırmaların çok daha sağlıklı sonuçlar vermesini sağlıyor. Bunu sadece Samsung için söylemiyorum, Apple için de yanı durum geçerli. Mesela iPhone 5S’i de yetersiz bulmuşumdur.

Bir dönem teknoloji dünyasını sürekli meşgul eden bir konu vardı; “Apple’ın Samsung’a açtığı davalar”. Bir ara o kadar gündemdeydi ki, çıkan dava haberlerini takip etmek bile sıkıcı bir hâl almıştı. Uzun bir süredir böyle bir durum yok. Elbette yeni açılan ve devam eden davalar var, fakat bunlar eskiden olduğu kadar yankılı ve sert değil. Çıkan Samsung cihazları da eskiden olduğu kadar Apple benzerliğiyle göze çarpmıyordu. Ta ki Galaxy S6 lansmanına kadar.

 

Herhangi bir üründen esinlenebilirsin. Samsung Apple’dan, Apple ise Sony’den esinlenerek yeni cihazında bunları kullanabilir. Ama bu durum “esinlenmek” kelimesinin sınırlarını aşıp “klonlamak” anlamını taşımaya başladığı an bir terslik var demektir. Özellikle kulaklık olayı benim dikkatimi çok çekti. Yahu kocaman bir şirketsin, elinde onlarca tasarımcı var. Neden bu kadar benzemek zorunda? Apple’ın kulaklık tasarımı mükemmel demiyorum yanlış anlaşılmasın, ama neden Samsung’un kulaklığını elime aldığım zaman “Apple’ınkine ne kadar çok benziyor” gibi bir yorumda istemsizce bulunmak durumunda kalıyorum ki? Daha iyisini yapabilecek gücün varken neden benzerini yapıyorsun benim aklım almıyor. Evet, Apple ilk iPhone’u piyasaya sürdüğünde benzeri yoktu. Dokunmatik ekranlı bir akıllı telefon tasarlamak istiyorsan bu istesende istemesende iPhone’a benzeyecekti. Bu durum geçmiş için satışlarını da artırabilecek bir şeydi. Ama şimdi öyle değil ki. Piyasada onlarca telefon varken ben neden gidip başka bir telefona “benzetilmeye çalışanı” alayım ki? Sanırım Samsung bu Apple’a benzeme politikasının artık kendine zarar verdiğinin farkında değil.

Galaxy S6’nın tek yönü iPhone’a benzemesi kesinlikle değil. Yazının konusu bu benzerlikler olduğu için sadece bunlardan bahsettim. Bunların dışında S6’nın birçok güzel yönü de var. Edge modeli bence çok güzel olmuş mesela. Bunun dışında iPhone 6 batarya kapasitesinin 1810 mAh olmasına rağmen Galaxy S6’nın 2550 mAh olması güzel bir şey. Gerçi Galaxy 5’in kapasitesi 2800 mAh iken bir sonraki modelinin 2550 mAh olması da ayrı bir konu ama ona hiç girmeyelim. 🙂